DT13-08PA
Manufacturer:DEUTSCH
Brand: DEUTSCH
Original Model: DT13-08PA
Description: PCB Mount Header, Right Angle, Wire-to-Board, 8 Position, 5.46 mm [.215 in] Centerline, Fully Shrouded, Nickel, Through Hole – Solder, DEUTSCH DT
Body Color: Gray
Product Category: PCB Connector
Product Pitch: 5.46 mm
Male/Female Ends: Pins
Packaging: Box
Mounting Type: Screw
Number of Rows: 2
Termination Method: Through Hole, Solder
Series: DT
Contact Plating: Nickel
Number of Pins: 8
Rated Voltage: 250 VDC
Rated Current: 13A